"Żyją już tylko nieliczni..." tułacze losy Sybiraków z naszej gminy - Biblioteka Publiczna Gminy Kuźnica

Pod takim hasłem we wtorek 27 czerwca 2023 roku w naszej czytelni odbyło się spotkanie z Panią Genowefą Freling, która jako mała dziewczynka została wywieziona na Syberię oraz Panią Gertrudą Kudaszewicz i Panią Anną Jarosz – potomkiniami Sybiraków, które opowiedziały nam swoje historie rodzinne.

Losy deportowanych, represjonowanych…. temat trudny, często bolesny, dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni, że mogliśmy uczestniczyć w zatrzymaniu na chwilę historii i włączeniu się do podtrzymywania pamięci o tych wydarzeniach.

Dziękujemy dla Koła Emerytów i Rencistów za wspólną organizację, a szczególnie inicjatorce spotkania Pani Alicji Freling. Wsparcie Pani Anny Radkiewicz od strony historycznej było bezcenne.

Całość wydarzenia uświetniła wystawa pt. Wielkie deportacje i drogi wyjścia z “sowieckiego piekła”- a myśmy szli i szli-niepokonani udostępniona dzięki uprzejmości Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.