Historia - Biblioteka Publiczna Gminy Kuźnica

Biblioteka w Kuźnicy została założona w latach 1947-1948 na podstawie ówcześnie obowiązującego prawa. Pierwszy księgozbiór liczył około 300 książek i znajdował się w oszklonej szafie w pomieszczeniach zajmowanych przez Gminną Radę Narodowa w Kuźnicy.

W latach 1949-1983 biblioteka mieściła się w prywatnych domach mieszkańców Kuźnicy.

Na terenie gminy w latach 1953-2004 prowadzono także punkty i filie biblioteczne.

Biblioteka w Kuźnicy mieściła się w latach:

Dom pani Eugenii Szczawińskiej (1949-1954)

Dom państwa Rojków (1955-1957)

Dom pana Kocisza (1958)

Dom pani M. Szawińskiej (1959-1970)

Dom pani S. Kwiatkowskiej (1970-1983)

Budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Kuźnicy (1983-2018)

Budynek Ośrodka Zdrowia w Kuźnicy (2018- do chwili obecnej)

W 2018 roku biblioteka została przeniesiona do wyremontowanego lokalu mieszczącego się w budynku Gminnego Ośrodka Zdrowia przy ulicy Sokólskiej 41/1 w Kuźnicy.

Ponowne, uroczyste otwarcie biblioteki odbyło się 23 kwietnia w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Biblioteka w Kuźnicy zyskała całkowicie nowy wygląd. Na otwartej przestrzeni mieści się obecnie księgozbiór dla dorosłych oraz literatura niebeletrystyczna. Powstało miejsce dla czytelnika, a także odrębne miejsce dla korzystających z internetu. Ponadto usytuowany w oddzielnym pomieszczeniu kolorowy kącik dla dzieci zachęca najmłodszych do czytania i zabawy. Biblioteka stale wzbogaca swój księgozbiór o nowości wydawnicze, do księgozbioru wprowadzono audiobooki. Dodatkowo biblioteka umożliwia czytelnikom poprzez elektroniczną obsługę z poziomu jednej strony internetowej przeszukiwanie zasobów biblioteki, zamawianie i rezerwowanie książek oraz sprawdzanie informacji o swoich wypożyczeniach.